2018 Girls District 8-5A Champs

CHHS Athletic Mission Statement:

Building champions in competition, in the classroom, and in life.

Training rules:

  1. Give your best effort everyday.
  2. Work until your weaknesses become your strengths..

REMIND 101: PLEASE CONNECT WITH US BY TEXTING THIS NUMBER - 81010
WITH THE MESSAGE - @chhstrack


 TrackHandbook2019 .pptx  (review this PowerPoint)

 

TRACK NEWS:
After school practice will begin for all athletes on Monday, Jan. 21st. All physicals and forms must be complete before practicing.

The 2018 Regional track meet was held Thursday and Friday, April 25th and 26th at Plains Capital Park in Lubbock.

Female athletes qualifying for Regionals were: Regan Blaies (High Jump), Karalie Morrison (Long Jump), Emily Fortsch (100M and 300M Hurdles), Sabrina Turner (300M Hurdles), Amy Young and Rachael MaGee (Discus), She'Ray Wilson (Triple Jump), and the 4x400 relay consisting of (Jordan Peterson, Gretchen Pfeiffer, She'Ray Wilson, and Karalie Morrison, with Claire Compher as an alternate).

Male athletes: Brendan Carter placed 3rd in the 400M dash! Mathew Ponce (Long Jump), Jack Wang (110M High Hurdles), Gavin Byres (Discus), Dylan Francis (Shot Put), and the 4x100 relay, consisting if Michael Nieves, Mathew Ponce, Julian Ponce, and Jacob Muckey.

Panthers Now Competing or have competed at the college level:

David Strome - University of Washington
Alyssa Molina - McMurry University
Megan Harris - Oklahoma State University
Brett Bofinger - Duke
Johnny Joe - SFA
Wumi Omare - Kansas
Christy Lindelow - TCU

2018 District Results: 

Boys
- Jack Wang - 1st place 110M High Hurdles, 3rd place 300M High Hurdles
- A.J. Costilla - 6th place 110M High Hurdles, 5th place 300M High Hurdles
- Brendan Carter - 2nd place 400M, 3rd place High Jump
- Landon Byers - 5th place High Jump
- Julian Ponce - 3rd place 100M
- Mathew Ponce - 4th place 200M, 6th place High Jump, 2nd place Long Jump
- Jacob Muckey - 3rd place 800M
- Brendan Carter, Mathew Ponce, Julian Ponce, Ke'von Ahmad - 2nd place 4x100M relay
- Jack Wang, Jacob Muckey, Julian Ponce, Brendan Carter - 3rd place 4x400M relay
- Ke'von Ahmad, Julian Ponce, Mathew Ponce, Michael Nieves - 5th place 4x200M relay
- Gavin Byers - 1st place Discus, 3rd place Shot Put
- Dylan Francis - 3rd place Discus, 2nd place Shot Put
- Matthew Bayles - 6th place 1600M, 6th place 3200M
- Brady Boyd - 4th place Triple Jump
- JB Opry - 6th place Triple Jump

Girls: District Champions
- Mia Soo Hoo- 3rd place Pole Vault
- Regan Blaies- 1st place High Jump, 3rd place Long Jump
- She’Ray Wilson- 2nd place Triple Jump
- Karalie Morrison- 1st place Long Jump, 3rd place Triple Jump
- Mackenzie Winger- 3rd place High Jump
- Rachael MaGee- 1st place Discus
- Amy Young- 2nd place Discus
- Sabrina Turner- 1st place 300m hurdles
- Emily Fortsch- 2nd place 300m hurdles
- Jordan Peterson, Gretchen Pfeiffer, Colleen Casey, She’Ray Wilson- 1st place 4x400M relay



2016 District Results: Qualifying for the Area Meet were: Regan Blaies - district champ high jump & 3rd triple jump, Liz Bolaji - district champ 100, Amanda Jones - 800 & 1600 m. relay, Caitlyn Foster - 1600 m. relay, Abigail Nwiloh - 400, 1600 m. relay, Karen Chen - 100 hurdles, 300 hurdles, Kaylah Brown - 1600 m. relay,Sheray Wilson - triple jump,& Alyssa Molina - long jump.
David Strome - district champ 3200 & 2nd 1600, Hayes Huff - district champ high jump, Kevon Ahmad - 400 m. relay & 200, Mikey Drouin - 400 m. relay & 400, Jordan Porter - 400 m. relay & 100, Mario Ortiz - 400 m. relay, Jager Mundheim - discus, Travis Richards - shot put

Older Track News:
2017 -Kevon Ahmad broke school records in both the 100 and 200 at the regional meet in Lubbock with times of 10.48 and 21.48. The boys 4 x 100 team (Mario Ortiz, Bruce Cobb, Julian Ponce, and Kevon Ahmad) broke the school record with a 41.9.
2016 -David Strome broke his own school records in the 3200 and 1600 at the Jesuit-Sheaner Relays clocking at 9:12 and 4:20.



For those students wanting to participate in track and field who are not involved in another sport at CHHS,

Please go to the following web site,print and complete the athletic forms listed on that page:

https://grapevinecolleyville.rankonesport.com/New/Home.aspx

These forms must be turned into the athletic trainers before you can practice with the team.

2019 CHHS Track & Field Schedule

Date Event Site Time Teams
Fri. Feb. 15th Byron Nelson Bobcat Invitational Texan Stadium 3:00 Field & 3200      5:00  DMR & Running

All
Sat. March 2nd Lovejoy Relays Lovejoy HS Field - 8:30
3200 - 9:00 DMR - 11:00 Running - 12:30
All
Thurs. March 7th Hoot Smith Relays HEB Track Complex
Central Jr. High
TBA All
Sat. March 16th Texas DistanceFestival Carroll HS TBA Distance Runners Only
Sat. March 3rd Jaguar Relays Flower Mound HS TBA All
Fri. March 29th -Sat. March 30th Texas Relays The University ofTexas at Austin TBA Selected Varsity Qualifiers
Fri. March 29th C-FB Relays Standridge Stadium TBA All
Wed. April 3rd- Thurs. April 4th District 7-5A Championships Brewer HS Field- 10:00
Running- 9:00
All
Wed. April 17th
Thurs. April 18th
Area Meet Keller HS TBA Qualifiers
Fri. April 26th -Sat. April 27th Region 1 - 5A Regional Meet Lowrey Field -Lubbock TBA Qualifiers
Fri. May 10th -Sat. May 11th State 5A Championships The University ofTexas at Austin TBA Qualifiers

Note: "All" teams = Varsity Boys, J.V. Boys, Varsity Girls, J.V. Girls

Athletes must have a current physical and all athletic paperwork on file before they can begin practicing with the team.

For all questions E-mail:
Courtney.lee@gcisd.net or Barton.Hundley@gcisd.net